• Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  •  

Interesseret i boligen?

Hent dokumenterne Kom ud og se ejendommen

Kontakt mægler:

Prøv Nybolig Match

Går du med overvejelser om et nyt hjem, så kan vi hjælpe dig godt videre. Fortæl os om dine behov og prioriteter, så står vi for at søge boligmarkedet igennem fra A til Å

Solgt når du er klar

Hos Nybolig kan du sætte din bolig til salg og vente med at flytte, indtil du har fundet det helt rigtige sted at bo.

Læs mere
Se billederne her
Se flere billeder fra ejendommen
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet
  • Andet

Lysenvej 7 Hjerk, 7870 Roslev

Kvægejendom | Grund: 142.6 Ha | Driftbygn: 4941 m2

Kontantpris 36.000.000

Kvægbrug beliggende i et dyrkningssikkert landbrugsområde ved Roslev

Fakta om ejendommen
Grundstørrelse Ha: 142.6
Driftsbygninger: 4941 m²
Boligareal: 202 m²
Stue/Værelser: 1/7
Kælderstørrelse: 12 m²
Bygget/Ombygget: 1936
Energimærke:
Prishistorik: 0%
Plan: 2 plan
Sagsnummer: 93377

Fremvisning kun ifølge aftale med mægler

Beliggenhed:
Ejendommen er beliggende i et rigtigt fint og dyrkningssikkert landbrugsområde ved Roslev få hundrede meter fra Limfjorden. Åbne vidder med udsigt over markerne venter jer på denne skønne kvægbrugsejendom. Der hører hele 142,58 hektar jordareal med. Beliggenheden er nær det hyggelige lokalsamfund i Hjerk ved Harre Vig.

Jorden:
Ejendommens areal er på 142,58 ha. og ligger relativt samlet omkring ejendommen. Der er til forpagtet 3,4 ha. på mundtlig aftale. Størstedelen er i omdrift, og sælger oplyser at der ikke har været behov for markvanding

Stald:
På ejendommen er der etableret et godt staldanlæg, med effektive arbejdsgange. Staldene består af en løsdriftsstald fra 2006 med eternittag i kip , som er opbygget med midterfoderbord og De Laval malkestald i den ene side med en dobbelt 12ér malkegrav og ca. 176 sengebåse til køer og 96 til kvier. Stalden er indrettet med spalter/fast gulv og skraber. Foderbordet er på langs af bygningen, hvor køer og goldkøer æder på den ene side og kvierne og nyopstarter på den anden. Der er også etableret en kælvningsboks i den ende side med dybstrøelse. Der er ydermere indrettet et personale afsnit med toilet og bad, et depot rum hvor medarbejderne kan spise og et teknik rum med en Deval 10.000 L tank + en Buffer tank.
Der er derudover en kalvestald ved siden af fra 2015. Denne stald er også en stålspærstald med kip. Der er indrettet et kalvekøkken i midten, dybstørelse bokse til de større kviekalve og 24 enkeltbokse til nyfødte kalve og tyrekalve .
Der foreligger endvidere tilladelse til at indrette en dybstørrelsesstald til goldkøer i den gamle svinestald. Den bruges i dag til opbevaring og afvaskning.
Bedriften består af 180 røde danske malkerace køer + opdræt, og har en ydelse på 10.815 EKM. Der køres avlsprogram og køerne er gentestet og der udstilles på landsskuer.

Køresiloer:
Der findes følgende køresiloer på ejendommen: 3 stk. på 8x26 ,. og 2 stk. på 14x30 m. og 1 stk. på 14x36 m.

Gyllebeholdere:
Der er 2 stk. gyllebeholdere.

Maskinhus:
Der er to maskinhuse på ejendommen. Et nyere maskinhus fra 2019 i stålspær og støbt bund der også er indrettet med garage/gildesal til privaten. Ved siden af ligger yderligere et maskinhus af ældre dato.

Stuehus:
Selve stuehuset fremstår med bondehus vinduer og opmuret gesims. Det råder over 202 m2 med et væld af muligheder. Taget er fra år 2000 og vinduer er fra 2007 og der er installeret en luft-til-vand varmepumpe. Indenfor er der mange fine originale detaljer og i møder I dejlige, lyse stuer, som modtager dagslys fra både nord og syd. Én af stuerne har sågar udgang til en terrasse i den store, åbne have. I kan se frem til et større køkken med spiseplads og adgang til et viktualierum til ekstra opbevaring. Videre finder I to værelser, et kontor, et bryggers og badeværelse. Første sal er inddelt i to sektioner med to forskellige opgange. Den mindste afdeling har et værelse. Den anden er indrettet med yderligere tre værelser.

Der medfølger desuden en medarbejderbolig i røde mursten tæt på ejendommen på adressen Lysenvej 16. Der må forventes at skulle foretages en renovering af denne. Derudover er der et ældre stuehus på Lysenvej 18, som sælges til nedrivning.

En flot og veldrevet kvægejendom, som er i god stand og rationel i driften.

Kontakt

Line Skovgård Kristensen

Daglig leder, Ejendomsmægler MDE, Landbrug, KøberRådgiver m/Tryghedsmærke
Telefon: 9742 2500
Nybolig Landbrug Holstebro - Viborg Send en besked
Salgsvurdering
Vi har et indgående kendskab til markedet og lokalområdet. Kontakt os for en salgsvurdering.
Bestil salgvurdering 

Økonomisk overblik

Kontantpris 36.000.000

Fakta om Skive Kommune

INDBYGGERE

45.069

GRUNDSKYLD

20,680‰

KOMMUNESKAT

25,50%

SKOLER

16

BØRNEPASNING

Vuggestue 3.685 kr./md.
Børnehave 1.947 kr./md.
Læs mere om kommunen

Lignende ejendomme

  • Ny ejendom

    Bjergvej 8, Vilslev, 6771 Gredstedbro

    38.500.000

    Kvægejendom | Grund: 118,4 Ha | Driftbygn: 7863 m2

  • Havhøjvej 20, Grønnerup, 9640 Farsø

    43.150.000

    Kvægejendom | Grund: 164,7 Ha | Driftbygn: 3785 m2

  • Ørnhøjvej 47, Guldager, 9620 Aalestrup

    15.800.000

    Kvægejendom | Grund: 79,4 Ha | Driftbygn: 4348 m2

  • Ny ejendom

    Norup Østermark 12A, 8970 Havndal

    115.000.000

    Kvægejendom | Grund: 388,1 Ha | Driftbygn: 15947 m2

  • Hustedvej 90, Lunde, 6830 Nørre Nebel

    15.180.000

    Kvægejendom | Grund: 88,4 Ha | Driftbygn: 3109 m2

  • Vigtoftvej 21, Vrøgum, 6840 Oksbøl

    28.500.000

    Kvægejendom | Grund: 119,7 Ha | Driftbygn: 4101 m2

Indlæser...
Internet Explorer understøttes ikke
Du bruger en browser, som vi ikke understøtter. Brug en af følgende browsere til at besøge vores side.