• Luftfoto
  • Luftfoto
  • Udendørs
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Udendørs
  • Udendørs
  • Udendørs
  • Værelse
  • Set fra haven
  • Set fra haven
  • Køkken
  • Køkken
  • Værelse
  • Spisestue
  • Stue
  • Stue
  • Badeværelse
  • Værelse
  • Soveværelse
  • Værelse
  • Værelse
  • Arbejdsværelse
  • Toilet
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Udendørs
  • Luftfoto
  •  

Interesseret i boligen?

Hent dokumenterne Kom ud og se ejendommen

Kontakt mægler:

Prøv Nybolig Match

Går du med overvejelser om et nyt hjem, så kan vi hjælpe dig godt videre. Fortæl os om dine behov og prioriteter, så står vi for at søge boligmarkedet igennem fra A til Å

Solgt når du er klar

Hos Nybolig kan du sætte din bolig til salg og vente med at flytte, indtil du har fundet det helt rigtige sted at bo.

Læs mere
Se billederne her
Se flere billeder fra ejendommen
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Udendørs
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Udendørs
  • Udendørs
  • Udendørs
  • Værelse
  • Set fra haven
  • Set fra haven
  • Køkken
  • Køkken
  • Værelse
  • Spisestue
  • Stue
  • Stue
  • Badeværelse
  • Værelse
  • Soveværelse
  • Værelse
  • Værelse
  • Arbejdsværelse
  • Toilet
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Luftfoto
  • Udendørs
  • Luftfoto
  • Stueplan
  • 1. sal
  • Andet

Krogen 24 Bjergsted, 4450 Jyderup

Landejendom | Grund: 29.2 Ha | Driftbygn: 593 m2

Kontantpris 6.500.000

Landbrugsejendom på 29 ha. i naturskønne omgivelser ved Jyderup

Fakta om ejendommen
Grundstørrelse Ha: 29.2
Driftsbygninger: 593 m²
Boligareal: 218 m²
Stue/Værelser: 1/4
Kælderstørrelse: 34 m²
Bygget/Ombygget: 1930/1976
Energimærke:
Prishistorik: 0%
Plan: 3 plan
Sagsnummer: 50263

For enden af vejen ligger Bakkelygård i en skøn kuperet natur med egen skov og mose. Så når vi skriver for enden af vejen, er det ikke helt sandt, idet vejen fortsætter ned til ejendommens helt egen mose og skov.

Vildtet færdes mangfoldigt omkring ejendommen og gør den både til en dejlig naturoplevelse, men også til en god jagtejendom.

Gården er firlænget og via en vognport kommer man til gårdspladsen og møder ejendommens smukke rødstensstuehus med et boligareal ifølge BBR-Meddelelsen på 218 kvm. fordelt i to plan.

Stueplan består af bryggers som er åbent mod ejendommen køkken, hvor der er god plads til et spiseområde. Nedgangen til ejendommens kælder finder man lige mellem bryggers og køkken.

Stueplan indeholder desuden badeværelse med bruseniche, værelse, entre samt stor vinkelstue med adgang til stor dejlig lukket have. I stuen er der installeret en pilleovn som giver varmen i overgangsperioderne fra varme til kulde eller omvendt.

Førstesalen nås af trappe i entreen og indeholder stor repos med gode anvendelsesmuligheder og adgang til stort soveværelse samt to pæne værelser - et i hver gavl. Der er godt med skabsplads i rummene på førstesalen.

Driftsbygningerne anvendes til opbevaring af forskellig art, men fremstår ryddet, i god stand og med mange anvendelsesmuligheder.

F.eks. jagtstue til den ivrige jæger og/eller værksted til gør det selv familien eller den selvstændige. Mulighederne er som sagt mange.

Det kunne også være, at man skulle have et par heste gående i det smukke kuperede naturareal, eller måske er man mere til får- eller gedehold i ejendommens gamle æbleplantage, og der er også plads til begge dele.

Ejendommens jordtilliggende er på 29,15 ha., hvoraf de 7,64 ha. er i omdrift og dyrkes. De dyrkbare arealer er delt i to marker, som er lette at komme til fra offentlig vej med landbrugsmaskiner, uden at skulle forbi bygningsparcellen. De dyrkbare arealer er for tiden bortforpagtet.

Restejendommen består af natur og skov. Ejendommen er en perle for naturelskere og måske man - på den rette årstid - kan finde dagens Karl Johan svamp til frokostbordet.

Ejendommen støder op til større skove, som gør jagten særdeles attraktiv med mange former for vildt, herunder er der en større kronvildtbestand i området.

Jagten vil være fri for en ny ejer, men vil også være attraktiv for jagtlejere, hvis man foretrækker at leje jagten ud og opnå en indtægt.

På ejendommen er der endvidere placeret en antenne som ejes af TDC, men som giver gode indtægter til ejendommen.

Ejendommen er godt placeringen i smukke omgivelser i Bjergsted tæt på Jyderup, hvor der er alt i indkøb, skole, fritidsaktiviteter, pasningsmuligheder m.v.

Det helt tætte nærmiljø Bjergsted kan dog også selv. Her har man en meget aktiv beboerforening med kerneværdier som sammehold og fællesskab. Den står bl.a. for at arrangere såvel forårsmarked som sommerfest, ligesom nærmiljøet også kan bryste sig af både en friskole og en naturbørnehave.

Salgsvurdering
Vi har et indgående kendskab til markedet og lokalområdet. Kontakt os for en salgsvurdering.
Bestil salgvurdering 

Økonomisk overblik

Kontantpris 6.500.000

Fakta om Kalundborg Kommune

INDBYGGERE

48.602

GRUNDSKYLD

34,000‰

KOMMUNESKAT

24,20%

SKOLER

17

BØRNEPASNING

Vuggestue 2.577 kr./md.
Børnehave 2.028 kr./md.
Læs mere om kommunen

Lignende ejendomme

  • Ultvedvej 40, 9382 Tylstrup

    4.950.000

    Landejendom | Grund: 29,3 Ha | Driftbygn: 800 m2

  • Bondesholmvej 1, Lyngå, 8370 Hadsten

    5.950.000

    Landejendom | Grund: 24,6 Ha | Driftbygn: 1188 m2

  • Fillerupvej 55, Fillerup, 8300 Odder

    8.975.000

    Landejendom | Grund: 32,5 Ha | Driftbygn: 660 m2

  • Jerupvej 186, 9870 Sindal

    2.800.000

    Landejendom | Grund: 15,2 Ha | Driftbygn: 1703 m2

  • Nørbækvej 18, Hammershøj, 8830 Tjele

    1.595.000

    Landejendom | Grund: 5 Ha | Driftbygn: 2897 m2

  • Åbent hus: fre 08/12 kl. 14:30 - 15:30

    Trabjerglundvej 2, Borbjerg, 7500 Holstebro

    1.995.000

    Landejendom | Grund: 2 Ha | Driftbygn: 578 m2

  • Houvej 75, Hou, 9370 Hals

    1.350.000

    Landejendom | Grund: 4,8 Ha | Driftbygn: 981 m2

  • Gl Kongevej 82, Ørsø, 9330 Dronninglund

    6.500.000

    Landejendom | Grund: 9,4 Ha | Driftbygn: 1381 m2

  • Ny pris

    Kelddalvej 42, Blære, 9600 Aars

    3.095.000

    Landejendom | Grund: 11,3 Ha | Driftbygn: 1229 m2

Se alle lignende ejendomme
Indlæser...